Strona główna
Nawigacja
Artykuły

sondy
Jak oceniasz wiedze w portalu
Przydatna wiedza
Może być
Wiedza nieprzydatna

Wyniki

Skorzystaj z wyszukiwarki-wpisz interesujace słowo/słowa
Szukaj:
Wspomóż nas artykułem lub dowolnym tekstem

Jesli chesz nas wspomóc dodaj przez ten formularz tekst lub dodowleny artykuł, a my go opublikujemy na stronie. Tekst musi być tylko czastą wiedzą bez komentarzy lub opinii. Z powodu braku czasu proszę o nie przesyałnie kopii z książek, stron internetowych czy czasopism nie mamy kiedy tego sprawdzać. Dziekujemy za każdy artykuł.

 

 

Przejdź do formularza aby dodać tekst

pojedynek ptaków


pojedynek ptaków

 

 

Wielkodziobe tukany z tropikalnego rezerwatu Instytutu im. Smithsona na wyspie Barro Colorado na Jeziorze Gatun, w Strefie Kanałowej, w Panamie, staczają między sobą istne turnieje szermiercze.
Ptaki te walczą wydatnymi dziobami, lecz wydaje się, że robią to bardzo ostrożnie, aby nie zranić się nawzajem. Pewien badacz, obserwując życie ptaków na wyspie Barro Colorado, zanotował: „Widziałem czternaście tukanów, które zajęły wielkie bezlistne drzewo w środku dżungli. Dwa z nich rozpoczęły walkę; stały na miejscu i pojedynkowały się dziobami przez około pół minuty, po czym po odpoczynku dalej walczyły. W końcu odleciały do lasu i wówczas zauważyłem, że dwa następne rozpoczęły pojedynek. Z kolei jeden z nich odleciał, a pozostały wybrał sobie nowego przeciwnika... W czasie walki ptaki pozostawały raczej nieruchome, czasem tylko ustawiając się na przemian nieco wyżej, jak gdyby dla zyskania przewagi. Uderzały się dziobami, nigdy jednak nic mierzyły w tułów. Atak i obrona następowały szybko po sobie... dzioby uderzały z głośnym trzaskiem."
Te pojedynkujące się tukany należą do najbardziej zwracających uwagę ptaków na wyspie, zwłaszcza z powodu swego głosu - przenikliwego, żabiego „krii", powtarzanego wielokrotnie i słyszalnego z odległości kilometra. Krzyk ten rozlega sic najczęściej rankiem i późnym popołudniem; o zachodzie słońca nagle ustaje.admin, 04-02-2012, odsłon: 108
Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczający:tagi